Jakie dokumenty niezbędne są w przypadku używanego samochodu?

Dokumenty konieczne przy sprzedaży używanego samochodu

Dowód rejestracyjny samochodu

Dowód rejestracyjny jest „dowodem tożsamości” samochodu.

Umowa kupna-sprzedaży

Sprzedawca musi wypełnić formularz umowy kupna-sprzedaży. W dokumencie tym widnieją szczegółowe zapisy identyfikujące pojazd (marka, model, typ nadwozia, moc). Zarówno sprzedawca, jak i nabywca powinni zachować kopię tego podpisanego przez nich kontraktu, wiążącego ich zgodnie z literą prawa.

Kupno używanego samochodu u dealera (np. należącego do sieci PEUGEOT UŻYWANY GWARANTOWANY) sprawia, że w umowie kupna-sprzedaży zamieszczona jest określona data dostawy samochodu, sposób finansowania transakcji oraz wybrany przez Ciebie rodzaj gwarancji.

 

Badanie techniczne

Przy rejestracji samochodów 4-letnich i starszych obowiązkowe jest badanie techniczne. Musi być aktualne. Nabywca samochodu, składający wniosek o nowy dowód rejestracyjny musi w dniu składania wniosku dysponować ważnym dokumentem rejestracyjnym samochodu. Należy to odpowiednio zaplanować. Jeśli kupisz używany samochód bez ważnego badania technicznego, trudno Ci będzie podważyć umowę kupna-sprzedaży w chwili, kiedy znajdziesz jakiś defekt....

 

Dokumenty zalecane przy sprzedaży używanego samochodu (nie są niezbędne)

Książka serwisowa samochodu

Chcesz poznać szczegółową historię samochodu i sprawdzić, czy prawidłowo przeprowadzano bieżące operacje serwisowe? Poproś o książkę serwisową kupowanego samochodu.

Książka serwisowa nie jest dokumentem niezbędnym przy sprzedaży używanego samochodu, ale wiarygodny sprzedawca powinien posiadać taki dokument, pozwalający zweryfikować stan samochodu. Z drugiej strony, kupno używanego samochodu u dealera, należącego do sieci PEUGEOT UŻYWANY GWARANTOWANY, zagwarantuje Ci dostęp do tego dokumentu, jak i do faktur związanych z serwisowaniem samochodu.

Instrukcja obsługi producenta

Jakie są zalecenia producenta w zakresie serwisowania samochodu? Na jakim poziomie należy utrzymywać ciśnienie powietrza w oponach, jak często należy przeprowadzać wymianę oleju w silniku? Jak działa komputer pokładowy? Większość tych informacji można znaleźć w internecie, ale instrukcja obsługi producenta bywa niezwykle przydatna. Czasem trudno rozpracować funkcjonowanie nieco bardziej skomplikowanych urządzeń, w takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po instrukcję obsługi.

Peugeot Polska
Peugeot Polska
Chcesz kupić lub sprzedać używany samochód, ale nie orientujesz się, jakie dokumenty są Ci do tego potrzebne? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę dokumentów, niezbędnych przy dopełnianiu formalności wymaganych w przypadku zakupu i sprzedaży używanego samochodu.